Aktualności ekonomiczne

Opublikowano: 21 listopada 2017 przez Henryk Rydz

Świat

We wtorek, 14.11.2017 r., podczas konferencji we Frankfurcie głos zabrali prezesi banków centralnych, którzy dyskutowali na temat sposobów i metod komunikacji z rynkiem. Prezes Europejskiego Banku Centralnego(EBC) Mario Draghi mówił m.in. o skuteczności zastosowanego przez bank niestandardowego narzędziapolityki pieniężnej jakim jest forward guidance. Prezes Amerykańskiej Rezerwy Federalnej (Fed) JanetYellen zwróciła uwagę, że jednym z wyzwań dla banku centralnego jest skuteczne informowanie opinii publicznej w przypadku, kiedy wypowiada się wielu członków. Utwierdziła też rynki w przekonaniu o konieczności kolejnej podwyżki za oceanem.Podczas konferencji nie wskazano nowych kierunków w polityce monetarnej, lecz utwierdzono w przekonaniuo zasadności stosowanych obecnie narzędzi przez banki centralne.

Kraj

Na rynku krajowym Główny Urząd Statystyczny (GUS) poinformował o wzroście centowarów i usług konsumpcyjnych w październiku o 2,1% r/r i 0,5% m/m. Dane w obu przypadkach okazałysię zgodne z medianą prognoz analityków. Inwestorów pozytywnie zaskoczyły wstępne dane (flash) natemat wzrostu gospodarczego w Polsce, który w trzecim kwartale 2017 r. ukształtował się na wysokimpoziomie +4,7% r/r, wobec konsensusu ekonomistów +4,5% r/r.

Europa

Eurostat przedstawił dane na temat produkcji przemysłowej w strefie Euro. Dynamika okazała się wyższa od prognoz ekonomistów. We wrześniu wyniosła +3,3% r/r, wobec szacunków na poziomie+3,2% r/r. Zaskoczenia nie wywołały finalne dane na temat inflacji i wstępne na temat PKB w trzecimkwartale 2017 r. Wskaźnik HICP ukształtował się na poziomie 1,4% r/r, wobec 1,5% r/r przed miesiącem.Dynamika wzrostu gospodarczego wyniosła +2,5% r/r, wobec +2,2% r/r w poprzednim okresie.